Nie mam wątpliwości, że udzielenie odpowiedzi na tak postawione pytanie nie jest łatwe.
Z jednej strony, w powszechnej opinii prawnicy kojarzą się z bardzo formalnym, czasem wręcz sztywnym sposobem bycia oraz wysokimi stawkami płaconymi za niejednoznaczne i co gorsza nie do końca zrozumiałe, bo wypowiadane żargonem prawniczym, odpowiedzi na zadane pytania.
Z drugiej strony zmieniające się dość szybko otoczenie prawne, rosnąca świadomość prawna ludzi oraz coraz aktywniejsze uczestnictwo w wymianie towarów i usług powodują, że każdy z nas częściej uczestniczy w zdarzeniach, które wymagają znajomości prawa, przez co też kontaktu z prawnikiem.
Pomimo tego wielu ludzi nadal nie korzysta z usług prawnych obawiając się, że wynagrodzenie prawników, szczególnie ustalane w oparciu o stawkę godzinową, będzie dla nich zbyt wysokim obciążeniem w stosunku do potencjalnych korzyści.
Czy te obawy są uzasadnione?
Niekoniecznie, ale jak to ma miejsce w wielu innych sytuacjach, tak i w tym przypadku wiele zależy od nas samych.
Ustalcie podstawowe informacje o prawniku
Najprostszym sposobem unikania kłopotów i niespodzianek jest rozpoznanie sytuacji przed podjęciem decyzji i dalszych kroków w danej sprawie. Dotyczy to także korzystania z usług prawnych.
Zanim zdecydujecie się na kontakt z konkretnym prawnikiem zasięgnijcie o nim podstawowych informacji. Ustalcie jakie są jego obszary praktyki, jaką cieszy się renomą, jakie stosuje zasady współpracy, w tym stawki jego wynagrodzenia, oraz zweryfikujcie uzyskane informacje. Optymalnie jeśli ktoś z grona Waszych znajomych już współpracował z tym prawnikiem, wtedy skontaktujcie się z tą osobą i ustalcie jakie były jej doświadczenia. Obecnie, w dobie internetu, ustalenie tych informacji i ich weryfikacja nie powinny zająć zbyt wiele czasu.
Z góry ustalcie warunki współpracy
Jeśli rozpoznanie wypadnie pozytywnie, nawiążcie kontakt z prawnikiem (przez formularz kontaktowy w internecie, email, telefon etc.) i omówcie się na spotkanie lub ustalcie inny sposób komunikacji. Przed spotkaniem lub powierzeniem zadania w np. sposób (np. mailowo), ustalcie ile będzie kosztowała Was pierwsza wizyta lub analiza problemu. Pomocne w tym będzie przygotowanie zwięzłego określenia Waszego problemu (optymalnie w formie pisemnej) oraz wszystkich istotnych dokumentów. To pozwoli prawnikowi na szybsze zorientowanie się w sprawie.
Stałym elementem świadczenia usług prawnych są porady prawne polegające na udzielaniu klientom podstawowych informacji o sytuacji prawnej w jakiej się znaleźli. Porady poprzedzone są krótką rozmową lub analizą przedstawionych prawnikowi informacji i dokumentów. Bardzo ważne jest, aby wypowiedzi prawnika (ustne lub pisemne) były dla Was zrozumiałe. Dopytujcie lub zwracajcie prawnikowi uwagę jeśli używa niezrozumiałych dla Was słów lub typowego żargonu prawniczego.
Wynagrodzenie za taką poradę nie jest wysokie i zawsze można je określić z góry. Gdyby okazało się, że sama porada nie rozstrzygnie wszystkich istotnych dla Was problemów, to z reguły pozwoli na uzyskanie informacji o sytuacji prawnej w jakiej się znajdujecie oraz ewentualnie na określenie dalszych czynności, które będą potrzebne do tego aby rozwiązać Wasz problem.
Dalszą część tego artykułu znajdziesz tutaj [LINK].