W znaczeniu potocznym umowa to ustalenia, a dokładniej porozumienie co najmniej dwóch osób (zwanych stronami), z których każda oczekuje, że to co zostało ustalone, zostanie spełnione.
W znaczeniu bardziej formalnym z umową mamy do czynienia, gdy co najmniej dwie strony w sposób zgodny wyrażają swoją wolę w celu zawarcia, zmiany lub rozwiązania pewnej sytuacji prawnej (stosunku prawnego), która już je łączy lub ma je dopiero połączyć.
W polskim prawie cywilnym obowiązuje zasada swobody umów, zgodnie z którą decyzja o tym czy i kiedy zawierać umowę oraz o jakiej treści, pozostawiona jest wyłącznie zainteresowanym stronom. Więcej o tym co to jest zasada swobody umów czytaj tutaj [LINK].
Oświadczenie woli
Umowa zostaje zawarta, gdy wszystkie jej strony złożą zgodne oświadczenia woli. Dlatego, aby lepiej zrozumieć sens umowy należy wyjaśnić znaczenia oświadczenia woli.
Wola konkretnej osoby może zostać wyrażona poprzez każdej jej zachowanie, które w sposób dostatecznie wyraźny uzewnętrzni jej intencje.
Może to nastąpić poprzez złożenie podpisu pod ustaloną uprzednio treścią umowy, ale też przez podanie ręki kontrahentowi na znak ustalenia wszystkich szczegółów dotyczących sprzedaży roweru, bądź poprzez wręczenie piekarzowi przez klienta piekarni kwoty podanej jako cena bochenka chleba i zabranie tego bochenka bezpośrednio z półki sklepowej.
Wszystkie zachowania człowieka przejawiające jego wolę w sposób dostatecznie wyraźny mogą być oświadczeniami jego woli.
Zawieranie umów w życiu codziennym
Poza przypadkami oczywistymi takimi jak np. kupno lub sprzedaż mieszkania czy domu, zawarcia umowy o pracę, zawarcia umowy kredytu bankowego, które wiążą się z podpisaniem dokumentu umowy, którego treść zwykle jest przedtem dość starannie ustalana, w życiu codziennym często jesteśmy stronami umów nie zdając sobie z tego sprawy. Zawieramy umowy za każdym razem gdy np. korzystamy z usług fryzjera lub barbera, idąc do kina lub na koncert, fundując komuś posiłek w restauracji, powierzając fachowcowi naprawę cieknącego kranu, parkując samochód na płatnym parkingu, a także korzystając z roweru miejskiego lub środków transportu publicznego. Sytuacje takie występują codziennie i to nieomal na każdym kroku, czyli także wtedy, gdy nie dochodzi do podpisania żadnego dokumentu.
Więcej na temat tego czy umowy muszą być zawierane na piśmie znajdziesz tutaj [LINK].
Po co zawieramy umowy?
Umowy zawieramy zawsze w konkretnym celu, zwykle po to, by zaspokoić swoje lub czyjeś potrzeby. Zarówno te podstawowe: aby mieć gdzie mieszkać (kupno lub najem mieszkania), aby zaspokoić głód (kupno posiłku), aby zadbać o swoje zdrowie (nabycie usług. Ale także te bardziej prozaiczne: aby estetycznie wyglądać (nabycie usług fryzjersko – kosmetycznych), aby naprawić cieknący kran (nabycie usług hydraulika), czy też aby dotrzeć sprawnie do określonego miejsca (kupno biletu komunikacji publicznej, albo skorzystanie z taksówki lub Ubera).
Aby cel umowy mógł zostać osiągnięty istotne jest, aby strony umowy rozumiały treść swoich ustaleń w ten sam sposób. Z tej przyczyny w umowach najważniejszy jest zgodny zamiar jej stron, czyli to, co strony umowy rzeczywiście razem ustaliły.
Więcej na temat tego jak interpretować treś
umów znajdziesz tutaj [LINK].